Nyári napforduló: zene, tánc és tűzugrás a bogárzói tanyavilágban


szeged.hu FARKAS JUDIT 2023. június 22. 18:26

Június 21-én pontban 16.58-kor köszöntött be a csillagászati nyár, aznapi cikkünkben felidéztük a legérdekesebb nyári napfordulóhoz, Szent Iván napjához kötődő hagyományokat. A legismertebb, írtuk, a tűzugrás: este aztán magunk is tanúi voltunk Makó mellett, a bogárzói tanyavilágban, hogy zajlott egykor az ünneplés.

Szerdai cikkünkben elmondtuk, amit a nyári napfordulóval és Szent Iván napjával-éjjelével kapcsolatban tudni érdemes: szó esett a tűzugrás hagyományáról, és sok más érdekes népszokásról. A nyári napforduló estéjén aztán élőben is megnéztük, hogyan zajlott egykor a tűzugrás. Megírtuk, korábban egybeesett Szent Iván napja és a nyári napforduló, és a Szent Ivánhoz (azaz Keresztelő Szent Jánoshoz) kötődő szokások jó része a napforduló ünnepléséből ered. Igaz ez a tűzzel kapcsolatos hagyományokra is.

Makó mellett, a Kék Tanya közelében, a bogárzói tanyavilágban szerveztek Ég Zendület néven egész napos rendezvényt, amin közel kerülhettünk elődeink életmódjához. A Kék Tanya gazdája, Nóra tíz éve él a Makóhoz közeli tanyán, és az idei volt az Ég Zendületből a negyedik, amit megrendeztek. A nap liturgiával kezdődött a bogárzói templomban: Bogárzó egykor a Makó környéki tanyavilág egyik központja volt, de a templomban már szinte csak búcsúk alkalmával van szertartás. A templom névadója Páduai Szent Antal, az Ég Zendületet mindig a Szent Antal és Szent Iván közé eső héten tartják. A Puszta Pajtánál később lehetett ismerkedni a X. századi fazekas gödörégetéssel, és a technikákkal is, amikkel őseink a ruházatukat készítették.  

Volt szövés, fonás, nemezelés: mi sajnos csak kora estére értünk ki, így ezekről lemaradtunk. A pajtában ott álltak az eszközök, amikkel dolgoztak, ezeket azért fotókon meg tudjuk mutatni. A pajtában egyébként állandó kiállításként meg lehetett nézni a Tótkomlósi Luther Márton Evangélikus Egyházközség Szövő szakkörének munkáit és Somogyi Győző Kossuth-díjas festő képeit. Volt kuvasz fajtabemutató, és Salamon Ferenc könyvbemutatóján, valamint dr. Oláh Zoltán kutatóbiológus előadásán is részt vehettek, akik kilátogattak.

Amit egyébként magáért a hangulatért is érdemes volt megtenni: a pusztai naplementéért, a gyereknevelési trükkökért, amiket a csikót nevelő kancától elleshettünk, a tűzért, a zeneszóért.

Az Ókörös Trió adta a népzenei aláfestést a tűzugráshoz moldvai és gyimesi dallamokkal; naplemente után gyulladt ki a máglya, amit aztán közös tánc után átugrottak a jelenlévők. Egyedül vagy párosával: mint megírtuk, a napfordulós tűzugrásról hitték a régiek, hogy megerősíti a szerelmet is. Egy-egy fűszálat is beledobtunk a tűzbe – remélem, mindenki olyan dolgot kívánt, ami javára válik, és az teljesül is. A zene meg a tánc folytatódott még a pajtában is, a szegedi Kravaiar zenekar koncertje zárta az estét.