Húztam a harang kötelét...

Itt éltek

Húztam a harang kötelét Bogárzón

Rovatunkban hétről hétre olyan ismert embereket szólítunk meg, akik korábban köztünk éltek, elszármaztak, és a mai napig szívesen emlékeznek egykori lakóhelyükre.

Szeged Szabó Imre Szabó

-- Ötéves koromig a bogárzói tanyavilágban éltem. Még most is emlékszem az ottani kis templomra, a harang szavára, de még a harang kötelére is, amit olykor meghúzhattam – emlékezett vissza Szekeres István grafikusművész, aki 1927-ben született Makón. A város díszpolgára; ő tervezte többek között Makó rendszerváltás utáni címerét, amelyet a városháza dísztermében látható hármas festményen, azaz triptichonon is megörökített.

Az emblémakirályként is emlegetett alkotó Makón, a József Attila Gimnáziumban érettségizett. Abban az időben a Kálvária utcában lakott, és máig jó szívvel emlékszik vissza arra a festői szépségű nyárfasorra, amely az út szélét szegélyezte, s amely már csak az emlékekben él. Azt is elmesélte, hogy főiskolás korában gyakran rótta a Makó környéki tanyavilágot. Egy ilyen alkalommal megtalálta nagyapja egykori tanyáját is, amit lerajzolt, majd akvarellként is megörökített.

Gyerekkori családi kép
Gyerekkori családi kép

Annak ellenére, hogy már 88 esztendős, még mindig gyakran látogat haza Budapestről. Idén háromszor is járt Makón: részt vett a Marosvidék kulturális folyóirat egyik estjén, Bogárzón kiállítása volt, és szeretett alma materének 120.jubíleumát is eljött köszönteni. – Feleségem is makói volt, tavaly vesztettem el. Rokonaim sajnos már nem élnek a városban, van viszont néhány jó barátom, régiek és újak is. Azért, hogy velük beszélhessek egy jót, amíg csak tehetem, vissza-visszalátogatok – mondta.

/Megjelent a Délmagyarország 2015.december 24-i számában, csütörtökön./